HIRDETÉS

  • Utolsó frissítés: 09:42 GMT +2, 2009. november 05.

Fülöp Noémi
INFANTILIS MŰVÉSZET
A turmixgép bosszúja: ahol a gyerekek marha jól érzik magukat


Érdekes ívet futnak be saját művészetüktől a barlangrajzokig – fogalmaz Szántai János Ferenczy Botond és Szabó András kiállításának megnyitóján.


HIRDETÉS



EU-RO. CONFORM – The revenge of the blender, azaz A turmixgép bosszúja címmel nyitották meg tegnap délután Ferenczy Botond Tamás és Szabó András közös kiállítását a kolozsvári Insomnia kávézóban.

Ferenczy Botond és Szabó András

A kiállítás főcíme egyben annak a tizenkét tárlatból álló sorozatnak is címe, amely Gödri Alpár egy vidéki bárányvágást bemutató fotókiállításával indult. “A dühös és tartalmas sorozat célja bemutatni, milyen Románia az egyesült Európa peremén” – mondta Dorel Găină, a Művészeti és Design Egyetem professzora.

A teret óriásira kinagyított ceruzarajz uralja az 1989-es forradalomról (egyébként nem kell nagyon mélyrehatóan ismerni a két művészt ahhoz, hogy rájöjjön valaki,


hol végződik egyikük és hol kezdődik másikuk alkotása).

A rajzot a kilenc éves Szabó András rajzolta, pontosan húsz évvel ezelőtt készült – 2009-es közszemlére tétele pedig elmés fricska a rendszerváltás évfordulójára szervezett emlékünnepségekre.

A forradalom a 9 éves Szabó András szemével


Ceaușescu


Andrásográfiák

Dorel Găină Andrásográfiáknak nevezi a művész barna papírra készült, karikatúrára és gyermekrajzra egyszerre emlékeztető alkotásait. “A negatívból pozitívat, a pozitívból negatívat csinál” - jellemzi a rajzokat, és felhívja a figyelmet az azokat kísérő szavakra, mondatokra, egyféle vizuális kalligráfiáról beszél.

Hozzáteszi, a rajzok azt mondják el: kik vagyunk, mivé váltunk 1989 óta, és azon művészek közé sorolja Szabó Andrást, akik rájöttek, hogy a rajz univerzuma nagyon tág, kár volna egyetlen kis szeletet kiragadni belőle.

Ferenczy Botond képregénykockákra emlékeztető műveit, amelyek színpompás szigetnek tűnnek a minimalista Andrásográfiák között, Dorel Găină kis ajándékoknak nevezi. “Ferenczy


ezúttal falként és nem festővászonként kezeli a falat,

mesékkel népesítve be azt” – fogalmaz. Hozzáfűzi, a szürke univerzumából és a színek robbanásából táplálkozó képek a nézőnek gyermekkori emlékeit juttatják eszébe, amelyeket azonban már felnőtt hangján mond ki.

Ugyanakkor hangsúlyozza, a képek lényegbevágó igazságokat hordoznak, egyszerre tükrök és ellentükrök, amelyekben a szemlélő önmagát látja viszont. Szántai János író elárulja, ezúttal megtiltotta Ferenczy Botondnak, hogy teljes falakat vegyen birtokába, így csak szurrogátumokat hozott magával. És felhívja a közönség figyelmét egy véletlenszerű installációra, amelyet az egyik jelenlévő pólójának felirata alkot a falon látható képekkel együtt.

Szigetek az Andrásográfiák között


Futuro-infantilis művészet


Installáció

“A művészek érdekes ívet futnak be önnön művészetüktől a barlangrajzokig” - mondja Szántai, miután tisztázza: amatőri minőségében szól hozzá a kiállításhoz. Megemlíti, hogy a méltatásokban gyakran nevezik gyermekinek a két művész stílusát – Ferenczy stílusát futuro-infantilis művészetnek, Szabóét naivo-infantilis művészetnek nevezi.

És hozzáteszi, mivel a művészek egyike már fiatal apuka, másikuk pedig hamarosan az lesz, gyermekeik valószínűleg marha jól fogják érezni magukat ebben a művészi világban.











IKERELŐADÁS VAGY ÁTVERÉS?
Tudom, nehéz olyan előadásokat létrehozni, amelyek egyaránt megfeleljenek a szakmának és a szélesebb (...)
[lazarius, 2009 november 20 18:26]

IKERELŐADÁS VAGY ÁTVERÉS?
Tompa Gábor, miután elegáns csavarral igyekszik más témára (Három nővér)terelni a figyelmet, elsüt (...)
[lazarius, 2009 november 20 18:25]

IKERELŐADÁS VAGY ÁTVERÉS?
@Éva: kár volt lelőni a poént; egy pillanatig azt lehetett hinni, hogy van, aki foglalkozik az (...)
[Írisz, 2009 november 20 11:28]

A gazdasági helyzet súlyos, de nem fenyeget államcsőd - állítja Juhász Jácint
sajnos...:( (...)
[lory, 2009 november 19 17:24]

Murok-díjat kap László Attila, amiért semmibe veszi választói akaratát
(VI)Ha valaki politikai pályára adta a fejét (hmmm…vagy inkább lelkét) az legfőképp az (...)
[arnold, 2009 november 19 11:32]

Murok-díjat kap László Attila, amiért semmibe veszi választói akaratát
“(V)az ár majd sodor magával” alpolgármester és egy fiatal,politikai karrierjét minden (...)
[arnold, 2009 november 19 11:31]


SZAVAZÓGÉP

Meddig bírod napfény nélkül?

nekem elég a hűtőszekrény fénye 22
székely vagyok, nem mediterrán 138
szabadidőmben fotoszintetizálok 66
máris D vitamint szedek 21
megfelel a rivaldafény is 24

KORÁBBI SZAVAZÓGÉPEK
24 óra hírei 24 óra cikkei
HIRDETÉS