Vida Gábor kapta a Helikon Kemény Zsigmond-díját
2020. november 23. 16:48, utolsó frissítés: 16:52
November 21-én online térben került sor a Helikon Kemény Zsigmond Irodalmi Díjának átadására. A díjat ebben az évben Vida Gábor prózaírónak ítélte oda a bizottság. A szerzőt Márton Evelin prózaíró méltatta, ezt követően Papp Attila Zsolt költő beszélgetett a szerzővel. Az est házigazdája Karácsonyi Zsolt, a Helikon főszerkesztője volt.
A koronajárvánnyal kapcsolatos óvintézkedésekre való tekintettel az ünnepélyes díjátadóra szűk körben, a Helikon szerkesztőségében került sor, az erről készült videófelvételt szombat délután héttől nézhették végig az érdeklődők. Az eseményt a Nemzeti Kulturális alap, a Communitas Alapítvány és a Bethlen Gábor Alap támogatta.
Vida Gábor a beszélgetésen szót ejtett Kemény Zsigmondhoz fűződő viszonyáról, de szóba került Mikes Kelemen is, és az ő nevéhez fűződő levélműfaj. (Vida Gábor "édes néném"-nek címzett levelei a Transindex Plakátmagány rovatában olvashatók itt és itt.) Vida szerint Erdélyben még mindig él az a nyelv, ami hozzáférhetőbbé teszi az itt élők számára a régi magyar irodalmat. A szerző azt is elárulta, hogy jelenleg újabb erdélyi történeten dolgozik, amely a 30-as években kezdődik és az 50-es évekig ível, és azt vizsgálja, hogy hogyan hatott egy kis település életére a diktatúra, ami tulajdonképpen már a két világháború közötti időszakban elkezdődött. (közlemény/hírszerk.)
Ha tetszett a cikk, lájkold a Transindexet!
MultikultRSS

Bodor Ádám, Selyem Zsuzsa és Tompa Andrea az idei Baumgarten-díjasok között

Amit nem lehet kimondani, Mundruczó megmutatja új filmjében
A gyászoló nő élete szilánkokra hullik szét.

Visszautasítja az állami kitüntetést a Colectiv-film rendezője, amiért a kormány cserben hagyta a kultúrát

Kézdi Imola: a játék a verssel nem helyettesítheti a színházat, de új utakat nyitott meg bennem
Az irodalmi folyóiratok nemrég Kézdi Imola verseit hozták. Teljesen kiforrott, saját költői hangon szólalt meg a kolozsvári színház sikeres színésze, akit eddig csak ibsenül, csehovul, shakespeare-ül hallottunk beszélni. Interjú.
