Újabb kolozsvári „siker”: tömbház épül egy közismert kulturális központ helyére
2021. február 23. 16:56, utolsó frissítés: 18:05
Egy kívülállónak talán nem sokat mond a H33-as név, még talán akkor sem, ha megsúgják neki, hogy a név a Horea utca 33-as számra utal. A koronavírus előtt jobb időket is megélt kolozsváriak egy része azonban kapásból rávágná, hogy arról a kulturális központról van szó, ahol az a jellegzetes falfestmény áll – amit a bölcsészetre járó diákok a Mariárum ablakából láthattak – , és egyből mesélni kezdené, hogy milyen élmények kötik őt a helyhez, legyen az TIFF, vagy Kolozsvári Magyar Napok.

A Media 9 szerint ezt az élménybeszámolót azonban azzal kell kiegészíteni, hogy viszlát H33! – ugyanis olyan időket élünk, amikor egy non-konformista, szociokulturális tér nem jelent értéket a városvezetésnek. Inkább másként hasznosítják a helyet, a H33 esetében például úgy, hogy a helyébe tömbházakat építenek. A kolozsváriak csak remélhetik, hogy nem olyan épületek kerülnek a történelmi utcába, amelyeket „betonkoporsónak”, “hajóroncsnak” vagy “Emil Boc metrókocsijaként” fog elnevezni a közvélemény, mint a legutóbb hírhedté vált gigantikus tömböt.
Hétfőn a városháza jóváhagyta a 3000 négyzetméteres terület részletes városi tervét. Három épület épül a helyszínen. A legmagasabb három emeletes lesz, illetve földszinttel, pincével és tetőtérrel.
"2017 és 2020 között a nyugati kultúrára jellemző alternatív modell szerint újjáélesztettük ezt a teret. Olyan hellyé alakítottuk, ahol a kolozsváriak kulturálisan, társadalmilag, informatívan kapcsolódhattak egymáshoz. 2017-től a világjárványig kiállításokat, konferenciákat, alternatív fesztiválokat, rendezvényeket szerveztünk Kolozsváron, illetve divatbemutatókat, ArtForm fesztivált diákoknak, Afrika napot, sok eseményt, beleértve családbarát rendezvényeket is. (...) Több ezer ember lépte át a küszöböt. A bejárat és a kiállítótér teljesen ingyenes volt, csak áramköltséget kértünk tőlük " - nyilatkozta a media9-nek Dan Clinci, a helyet működtetők egyike, aki azt is elárulta, hogy máris gondolkodik egy más 'ideiglenes' alternatív kulturális hely létrehozásán. (media9/hírszerk.)
Ha tetszett a cikk, lájkold a Transindexet!
MultikultRSS

A magyarországi dalszerzők 15-17%-a nő, ami előrelépés az Artisjus szerint

A romák sérülékenysége: iskola és munka
A cigányok nem akarnak se tanulni, se dolgozni? Mi áll az elterjedt sztereotípia mögött? Szakértőkkel beszélgettünk.

Radu Jude filmje kapta az Arany Medvét, de mindkét magyar versenyfilmet díjazták

Kukába az unalmas Jókaival? Éljen Rejtő? Szavazz a házi olvasmányokra!
Most te is véleményt nyilváníthatsz, hogy mit kellene olvasni az iskolában, vagy éppen mit kellene mindenképp elkerülni a gyerekek érdekében.
